Parafia Wojskowa w Zegrzu

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Zegrzu

16 października 2015; tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
15 i 16 października br. w zegrzyńskim Centrum odbyły się obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki, połączone z Dniem Otwartych Koszar zorganizowane przez Zarząd Wsparcia Dowodzenia i Łączności Inspektoratu Rodzajów Wojsk DG RSZ.

W ramach tegorocznego święta w jego pierwszym dniu 15 października br. obyła się konferencja nt. „C4ISR – perspektywy rozwoju wojskowych systemów łączności i informatyki”.

Natomiast 16 października br. w intencji żołnierzy wojsk łączności i informatyki odprawiona została Msza święta przez Proboszcza Parafii Garnizonowej w Zegrzu księdza majora Kryspina Raka w zegrzyńskim Kościele Garnizonowym. W tym dniu uroczystość z okazji święta wojsk łączności i informatyki rozpoczęła sią w Klubie CSŁiI od meldunku złożonego przez Komendanta Garnizonu Zegrze majora Cezarego Semeniuka Szefowi Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ pułkownikowi Piotrowi Wojtonowi. W obchodach uczestniczyło wiele osób m. in.: Poseł na Sejm RP, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Pani Jadwiga Zakrzewska, Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik doktor Ireneusz Fura, byli Szefowie Zarządu Dowodzenia i Łączności Sztabu Generalnego WP, dyrektorzy, szefowie instytucji współpracujących z Zarządem Wsparcia Dowodzenia i Łączności, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz służb mundurowych, kierownicza kadra wojsk łączności i informatyki, żołnierze, słuchacze kursów oraz pracownicy wojska zegrzyńskiego Centrum.

XXI wiek przyniósł nowe wyzwania - pojawiły się pojęcia domeny informacyjnej oraz cyberprzestrzeni jako nowej domeny walki od podstaw zbudowanej przez człowieka. Nie tylko nasze państwo i społeczeństwo musi odnaleźć swoje miejsce w tych wymiarach – ale jest to również zadanie wojska, a w szczególności zadanie dla wojsk łączności i informatyki (...). Dzisiejsze święto jest szczególną okazją do złożenia wszystkim serdecznych podziękowań za waszą służbę, profesjonalizm i zaangażowanie, jakie wkładacie w dobro służby. Życzę samych sukcesów i zadowolenia w pracy służby Siłach Zbrojnych. Ślę również życzenia dla waszych rodzin i najbliższych. - powiedział pułkownik Wojton w swoim przemówieniu do zebranych.

W związku ze świętem Dowódca Generalny RSZ wyróżnił: za wybitny dorobek w służbie wojskowej Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP z Orłem Wojsk Lądowych Szefa Oddziału Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności DG RSZ płk. Pawła Mizerskiego, za zasługi oraz znaczące osiągnięcia w działalności służbowej tytułem honorowym: „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” II stopnia Szefa Wydziału G-6 16 Dywizji Zmechanizowanej ppłk. Artura Kmiecika, Szefa Wydziału Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia DG RSZ ppłk. Grzegorza Wodzyńskiego, Dowódcę Batalionu Zabezpieczenia CSŁiI ppłk. Mieczysława Hucała, Szefa Sekcji 6.ORel kmdr. ppor. Sylwestra Plucińskiego, Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” III stopnia: ppłk. Macieja Remkowskiego. Były także Odznaki Honorowe, urlopy nagrodowe, listy gratulacyjne oraz dyplomy uznania.

Zabrała głos także Poseł na Sejm RP Pani Jadwiga Zakrzewska: Współczesne wojska łączności i informatyki stoją przed ustawicznym wyzwaniem modernizacji systemów dowodzenia i łączności. Wykorzystanie systemów informatycznych i teleinformatycznych wymaga od łącznościowców stałego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności na nowoczesnym sprzęcie łączności i informatyki (...). W świecie nowych zagrożeń łączność ma wielkie zadanie do wykonania. Cywilizacja XXI wieku niesie nowe środki komunikacyjne i nasi łącznościowcy muszą być należycie przygotowani do nowych zadań i wyzwań, przed którymi stoją nasze Siły Zbrojne. Jestem pewna że sprostacie Państwo tym zadaniom. (…) Życzę Państwu i państwa rodzinom zdrowia i spełnienia marzeń.

W tym drugim dniu obchodów zorganizowany został także Dzień Otwartych Koszar, w ramach którego wszyscy zainteresowani, w tym licznie przybyli uczniowie z zaprzyjaźnionych z Centrum Szkolenia i Informatyki szkół, mogli obejrzeć sprzęt łączności i informatyki, salę tradycji, a także obiekty szkoleniowe tej zegrzyńskiego ośrodka szkolenia. Przygotowana została także przez 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy grochówka wojskowa, która uczestnikom obchodów z pewnością smakowała.

Święto Wojsk Łączności i Informatyki jest obchodzone w Siłach Zbrojnych RP na pamiątkę wykonania stałego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. To ważne przedsięwzięcie zrealizowano 18 października 1558 roku dzięki staraniom króla Zygmunta II Augusta. Z związku tegorocznymi obchodami święta w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki - jedynym ośrodku w kraju, kształcącego od 1919 roku kadry wojsk łączności dla potrzeb Wojska Polskiego – możemy powiedzieć, że łączność w tych dniach wróciła do swych korzeni.


Wstecz
Wstecz