Parafia Wojskowa w Zegrzu

Przysięga wojskowa żołnierzy do służby przygotowawczej do NSR

3 czerwca 2015; tekst: kpt. Krzysztof Baran , zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, Bogdan Surma
269 żołnierzy służby przygotowawczej do korpusu szeregowych do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) złożyło przysięgę wojskową na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Elewi odbyli miesiąc intensywnego szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”. 2 czerwca br. w Kościele Garnizonowym w Zegrzu chętni z nich uczestniczyli we Mszy św. przed przysięgą, którą odprawił proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu - kapelan CSŁiI ksiądz major Kryspin Rak. Dowódcą uroczystości był Komendant Garnizonu Zegrze major Cezary Semeniuk.

W tym szczególnym przedsięwzięciu brało udział wielu znamienitych gości m. in.: Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) generał brygady Andrzej Danielewski, Burmistrz Miasta i Gminy w Serocku Pan Sylwester Sokolnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Pan Piotr Zadrożny, rodzina Patrona Centrum Pani Zofia i Edward Potkowscy, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności gen. bryg. rez. Edmund Smakulski, przedstawiciele okolicznych jednostek wojskowych, duszpasterstwa WP, służb mundurowych, instytucji oraz licznie przybyłe rodziny i znajomi składających przysięgę elewów.

Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski - powiedział Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu pułkownik Ireneusz Fura do zebranych elewów służby przygotowawczej. Życzył im także żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych celów, a ich bliskim i opiekunom złożył szczególne wyrazy uznania i podziękowania. Zaszczytu ślubowania na sztandar dostąpili następujący szeregowi elewi: Mateusz Migryt, Tomasz Garbicz, Adam Berk oraz Piotr Walkosz.

Po słowach przysięgi ksiądz major Kryspin Rak udzielił błogosławieństwa ślubującym ojczyźnie, a szeregowy elew Michał Grygo podziękował za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej uroczystości.

Zabrał głos także generał brygady Danielewski, który w swoim przemówieniu powiedział: Dzień ten pozostanie na zawsze w pamięci bohaterów naszej uroczystości, którzy przed chwilą ślubowali wierność ojczyźnie i narodowi… Żołnierze, od te tej chwili staliście się pełnoprawnymi i odpowiedzialnymi za swoje czyny żołnierzami. Elewom w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ oraz swoim złożył życzenia pomyślności i zadowolenia w służbie, a także satysfakcji z dobrze wypełnianego obowiązku żołnierskiego. Podziękował także rodzicom za dobre wychowanie swoich dzieci, życząc zebranym wszelkiej pomyślności i bezpiecznego powrotu do domów.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym następujących szeregowych elewów: Janusza Kmiecika, Bartosza Lisa, Katarzynę Bedra, Paulinę Baj, Mateusza Migryta, Daniela Woźniaka, Kamila Polaka, Kamila Święsa oraz Konrada Kardasia.

Podczas uroczystości odbyła się także defilada pododdziałów i pojazdów sprzętu łączności oraz informatyki, który później wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym. Natomiast elewi po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i znajomymi. Dzień przysięgi był także Dniem Otwartych Koszar, a wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć bazę szkoleniową oraz zwiedzić Salę Tradycji Centrum.


Wstecz
Wstecz