Parafia Wojskowa w Zegrzu

Przysięga służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

6 luty 2015; tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
145 żołnierzy służby przygotowawczej (w tym 34 kobiet) do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu podczas uroczystego apelu 6 lutego br. złożyło przysięgę wojskową na sztandar.

Elewi niespełna miesiąc temu tam właśnie rozpoczęli swą przygodę z wojskiem. Za nimi miesiąc intensywnego szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”. W przeddzień przysięgi chętni żołnierze uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu - kapelan CSŁiI ksiądz major Kryspin Rak.

W uroczystości brało udział wielu znamienitych gości m.in.: Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) generał brygady Andrzej Danielewski, Pani Iwona Żak - Dyrektor Biura Poselskiego wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Poseł na Sejm Pani Krystyny Zakrzewskiej, Burmistrz Miasta i Gminy w Serocku Pan Sylwester Sokolnicki, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze, byli dowódcy 1WDZ w Legionowie oraz komendanci i żołnierze Centrum, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, instytucji, opiekunowie oraz uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Ostrołęki, Częstochowy, Jadwisina, Komornicy i Zegrza oraz oczywiście licznie rodziny i znajomi składających przysięgę elewów.

„Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski” - powiedział Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu pułkownik Ireneusz Fura do zebranych elewów służby przygotowawczej. Życzył im także żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych celów, a ich bliskim i opiekunom złożył szczególne wyrazy uznania i podziękowania. Zaszczytu ślubowania na sztandar dostąpili następujący szeregowi elewi: Marcin Paulukanis, Krzysztof Szuch, Przemysław Błaszczyk oraz Arkadiusz Sucholas.

Po słowach przysięgi ksiądz major Kryspin Rak udzielił błogosławieństwa ślubującym ojczyźnie, a szeregowy elew Beata Mróz podziękowała za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej uroczystości.

Zabrał głos także generał brygady Danielewski, który w swoim przemówieniu powiedział: „Żołnierze - dla was najmłodszych obrońców Rzeczypospolitej Polskiej to wielka niepowtarzalna chwila i znaczące wydarzenie w życiu. Przeżywamy razem z wami tę atmosferę powagi i poczucia jedności wobec spraw najważniejszych, jakimi są ojczyzna i jej bezpieczeństwo. Przysięgi wojskowe są jednym z symboli narodowych, które przez całe tysiąclecia naszej historii towarzyszyły polskiemu żołnierzowi. W jej treści kryją się bliskie każdemu Polakowi wartości, takie jak obowiązek, dyscyplina. To one nadają sens naszej żołnierskiej służbie, uczą odpowiedzialności, zaczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do ojczyzny.”

Elewom złożył serdeczne gratulacje wszelkiej pomyślności w odpowiedzialnej służbie ojczyźnie. Podziękował także rodzicom za wychowanie swoich dzieci, życząc zebranym wszelkiej pomyślności i bezpiecznego powrotu do domów. Następnie odczytany został list wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Poseł na Sejm Pani Krystyny Zakrzewskiej.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym następujących szeregowych elewów: Bartłomieja Kuneckiego, Michała Kiepurę, Rafała Ogonowskiego, Sylwię Lasek oraz Igora Drzewieckiego.

Podczas uroczystości odbyła się także defilada pododdziałów i pojazdów sprzętu łączności oraz informatyki, który później wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym. Natomiast elewi po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi bliskimi i znajomymi, z niecierpliwością na nich oczekującymi. Dzień przysięgi był także Dniem Otwartych Koszar, a wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć bazę szkoleniową oraz zwiedzić Salę Tradycji Centrum.


Wstecz
Wstecz