Parafia Wojskowa w Zegrzu

Zegrze – Serock. Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2014; tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
Zegrzyńscy żołnierze oraz pracownicy wojska CSŁiI 7 listopada 2014 roku uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości.

Uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się 7 listopada zbiórką na placu apelowym Centrum. Meldunek o gotowości pododdziałów Komendantowi CSŁiI pułkownikowi Ireneuszowi Furze złożył major Cezary Semeniuk. Kompania honorowa dowodzona przez kapitana Roberta Leśniewskiego wystawiona została przez batalion zabezpieczenia Centrum.

„Od 1989 roku żyjemy wolni wśród narodów Europy. Związani jesteśmy mocno w systemie bezpieczeństwa w ramach Sojuszu NATO. Jednak te komfortowa od wielu lat sytuacja nie zwalnia nas z obowiązku bycia w pełni przygotowanym do obrony niepodległości i gotowości do podjęcia najwyższych poświęceń wobec naszej Ojczyzny…. Z okazji Święta Niepodległości pozwolę nam życzyć, aby ten dzień był dla nas dniem szczególnym. Dniem zarówno zadumy nad tymi co oddali najwyższą ofiarę za to, abyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju, ale również dniem radosnym i mogli się cieszyć z rozwoju państwa polskiego i bezpieczeństwa jego obywateli ”- powiedział w swoim przemówieniu pułkownik Fura do zebranych.

Uroczystość była okazją do wręczenia przez Komendanta Centrum licznych medali: Za Długoletnią Służbę, Za Zasługi dla Obronności Kraju, Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Odznaki Tytułu Honorowego III stopnia Zasłużony Żołnierz RP.

Odczytany został także niepodległościowy Apel Pamięci, a kompania oddała salwę honorową, po której odbyła się defilada pododdziałów Centrum.

Żołnierze CSŁiI uczestniczyli także 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości w Zegrzu, Serocku i Legionowie, podczas których odbyły się Msze święte, wystawione zostały posterunki honorowe, odczytane zostały niepodległościowe Apele Pamięci, a kompania oddała salwy honorowe.

Podczas serockich obchodów wystawiony został punkt promocyjno-informacyjny Centrum, a liczni uczestnicy obchodów mogli obejrzeć sprzęt szermierczy i wyposażenie znanych sportowców Wojskowego Zespołu Sportowego, a także wystawiony sprzęt łączności i informatyki. Długa kolejka chętnych ustawiła się także, aby spróbować swoich umiejętności strzeleckich na symulatorze strzelań „Czantoria”.


Wstecz
Wstecz