Parafia Wojskowa w Zegrzu

"1944. Chwała bohaterom". Koncert z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego

19 października 2014; tekst: Agata Bąk; zdjęcia: Klaudia Kuc
W niedzielę 19 października 2014 r., w słoneczne jesienne południe nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego w Parafii Wojskowej w Zegrzu, odbył się koncert pod tytułem „1944. Chwała bohaterom”, upamiętniający 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego.

Koncert został podzielony na dwie, spójne ze sobą części. W pierwszej odsłonie publiczność wysłuchała podniosłej Mszy Polskiej Jana Adama Maklakiewicza w wykonaniu warszawskiego chóru kameralnego „Ars Cantata” Klubu Inteligencji Katolickiej, pod dyrekcją Anny Celmer-Falkiewicz. Chórowi na organach towarzyszył Adam Hrynkiewicz. Dyrygentka wystąpiła jako kierownik artystyczny zespołu oraz wykonała partię solową utworu.

Msza Polska jest utworem uznawanym za symboliczną modlitwę w intencji powstańców. Została ona skomponowana w wyjątkowych okolicznościach, zimą 1944 roku – zatem na kilka miesięcy przed wybuchem Powstania. Kompozytor, będąc ówcześnie organistą w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, sięgnął po twórczość poetki Marii Szpyrkówny. Pierwsze wykonania utworu miały miejsce tuż przed i w trakcie Powstania Warszawskiego. W Mszy Polskiej dominuje motyw sakralny, ale obfituje ona także w liczne akcenty patriotyczne. Całość chóralnego wykonania, doprawiona majestatyczną muzyką organów, wywarła na odbiorcach ogromne wrażenie.

Druga część koncertu, zaprezentowana przez chór, w swojej muzycznej formie równie silnie podejmowała tematykę Powstania – tym razem z perspektywy świadka i uczestnika ówczesnych wydarzeń, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Publiczność wysłuchała utworów a cappella kilku współczesnych polskich kompozytorów. We wszystkich opracowaniach wykorzystano piękne, liryczne teksty poety, którego losy i twórczość w tak dramatyczny sposób wiążą się z Powstaniem Warszawskim.

Elegia o…(chłopcu polskim) to jeden z najbardziej znanych wierszy Baczyńskiego, dlatego też podczas drugiej części koncertu utwór ten został wykonany dwukrotnie – w dwóch różnych opracowaniach muzycznych. Za pierwszym razem wiersz zabrzmiał w ekspresyjnej kompozycji Lucjana Laprusa. Kolejne utwory zainspirowane poezją Baczyńskiego opracował Józef Świder. Były to kolejno: Modlitwa do Bogarodzicy, Kołysanka, Niebo złote Ci otworzę oraz Piosenka o szczęściu. Następnie ponownie zabrzmiała Elegia – tym razem w interpretacji Jana Antoniego Wichrowskiego. Ten przejmujący utwór wymownie zamknął drugą i ostatnią część koncertu.

Po koncercie licznie zgromadzeni słuchacze nie kryli wzruszenia. Uznanie dla artystów wyrazili owacjami na stojąco, a chórzystów pożegnały gromkie brawa, które dały się usłyszeć także za murami kościoła.


Wstecz
Wstecz