Parafia Wojskowa w Zegrzu

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

15 października 2014; tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
15 października br. w zegrzyńskim Centrum odbyły się obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki.

Święto Wojsk Łączności i Informatyki jest obchodzone w Siłach Zbrojnych RP na pamiątkę wykonania stałego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. To ważne przedsięwzięcie wykonano 18 października 1558 roku, dzięki staraniom króla Zygmunta II Augusta. Centrum jest chlubnym kontynuatorem ponad 90 - letniej tradycji oraz nowoczesnym, prężnie działającym ośrodkiem w Polsce, szkolącym łącznościowców nie tylko na potrzeby Wojsk Lądowych, ale również Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych.

Obchody Święta stwarzają szczególną okazję, aby podziękować i uhonorować wszystkich żołnierzy i pracowników wojska za zaangażowanie oraz wkład wniesiony w chlubne karty najnowszej historii Wojsk Łączności i Informatyki.

W uroczystości, która odbyła się w auli bloku szkolnego w obecności sztandaru wojskowego uczestniczył Komendant CSŁiI pułkownik Ireneusz Fura, żołnierze i pracownicy wojska zegrzyńskiego ośrodka szkolenia. Zabierając głos pułkownik Fura podziękował zebranym za duże zaangażowanie i wkład pracy w wykonywane obowiązki na rzecz łączności oraz informatyki, życzył wszystkiego najlepszego w życiu osobistym. Następnie wręczył liczne odznaczenia: Gwiazdę Afganistanu ( otrzymała 1 osoba), Złote Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny (4 osoby), Srebrne Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny (22), Brązowe Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny (15), Złote Medale za Zasługi dla Obronności Kraju (4), Srebrne Medale za Zasługi dla Obronności Kraju (18), Brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju (29), odznaki tytułu honorowego III stopnia zasłużony żołnierz RP (5) oraz pamiątkowe CSŁiI (7). Ponadto z okazji święta Komendant Centrum wyróżnił nagrodą rzeczową - 5 osób, listem gratulacyjnym - 12 oraz pochwałą 15.

W uroczystości uczestniczyła także wicemistrzyni olimpijska z Londynu 2012, Europy i wielokrotna mistrzyni Polski kapral Sylwia Bogacka, oraz wicemistrzyni Europy Paula Wrońska (obie w strzelectwie sportowym) żołnierze Wojskowego Zespołu Sportowego CSŁiI, które po otrzymaniu wyróżnień, zaprezentowały swoje medale zdobyte podczas ostatnich mistrzostw. Uroczystość zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru wojskowego Centrum i wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Wstecz
Wstecz