Parafia Wojskowa w Zegrzu

Uroczystości odpustowe ku czci patrona Parafii - św. Gabriela Archanioła

28 września 2014; zdjęcia: Adam Lipowski
28 września nasza wspólnota parafialna przeżywała odpust ku czci patrona zegrzyńskiej Parafii - św. Gabriela Archanioła - patrona łącznościowców.

O godz. 1100 została odprawiona uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył ks. Andrzej Marchlewski - proboszcz Parafii św. Antoniego w Zegrzu z siedzibą w Woli Kiełpińskiej. Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz mjr Kryspin Rak oraz ks. por. Michał Zieliński - wikariusz parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie. Na Mszy św. obecni byli również przedstawiciele Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki na czele z zastępcą komendanta Centrum - ppłk. Jackiem Tomaszukiem oraz przedstawiciele władz samorządowych reprezentwoanych przez burmistrza MiG Serock Sylwestra Sokolnickiego, zastęce Józefa Zająca oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Borkowskiego oraz Parafianie i goście. W czasie Mszy św. modliliśmy się za całą naszą parafialną wspólnotę, w sposób szczególny polecając dzieci przygotowujących się do przyjęcia pierwszej Komunii św.
***

Św. Gabriel Archanioł po raz pierwszy pojawia się pod tym imieniem w Księdze Daniela (8,15-26; 9,21-27). W tradycji chrześcijańskiej (Łk 1,11-20) przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela. Zwiastuje Pannie Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego (Łk 1,26-31). Według niektórych pisarzy kościelnych Gabriel był aniołem stróżem Świętej Rodziny. Przychodził w snach do Józefa (Mt 1,20-24; 2,13; 2,19-20). Miał być aniołem pocieszenia w Ogrójcu (Łk 22,43) oraz zwiastunem przy zmartwychwstaniu Pana Jezusa (Mt 28,5-6) i przy Jego wniebowstąpieniu (Dz 1,10). Patron dyplomatów, filatelistów, posłańców, pocztowców, łącznościowców, pracowników radia i telewizji.
W ikonografii św. Gabriel Archanioł występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne. Na włosach ma przepaskę lub diadem. Jego skrzydła bywają z pawich piór. Szczególnie ulubioną sceną, w której jest przedstawiany w ciągu wieków, jest Zwiastowanie. Niekiedy przekazuje Maryi jako herold Boży zapieczętowany list lub zwój. Za atrybut służy mu berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.


Wstecz
Wstecz