Parafia Wojskowa w Zegrzu

Koncert Chóru „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa

6 kwietnia 2014; tekst: Barbara Żarnowiecka; zdjęcia: Justyna Chodkowska, Edmund Postołowicz

W niedzielę 6 kwietnia 2014 r., w Kościele Wojskowym pw. Świętego Gabriela Archanioła w Zegrzu gościł Chór Psalmodia z Krakowa, który swym śpiewem uświetnił liturgię Mszy św. o godzinie 1100, a następnie zaprezentował swój pełny kunszt wokalno-muzyczny podczas koncertu zorganizowanego przez Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki i księdza proboszcza Kryspina Raka dla żołnierzy i pracowników wojska wraz z rodzinami oraz mieszkańców Garnizonu Zegrze.

Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie to zespół akademicki powstały w 1988 r. Jego założycielem i dyrygentem jest znakomity chórmistrz i pedagog Włodzimierz Siedlik. W trakcie prawie 25 lat działalności Psalmodia na trwałe wpisała się w życie kulturalne Uniwersytetu i Krakowa. Zespół współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Capella Cracoviensis oraz ze Stowarzyszeniem Pro Musica Mundi w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Nagrywał także dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Psalmodia wykonuje zarówno utwory a cappella, jak i wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, skupiając się na promowaniu twórczości kompozytorów polskich takich jak: S. Moniuszko, H. M. Górecki, K. Penderecki, W. Kilar, J. H. Botor, R. Twardowski, A. Koszewski, J. Łuciuk czy J. Świder.

Niedzielny koncert patriotyczno-religijny zatytułowany mickiewiczowskim cytatem „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” został poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II oraz ofiarom Katynia. W pierwszej części – pod dyrekcją Katarzyny Śmiałkowskiej – Chór zaprezentował szereg utworów Józefa Świdra do słów Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida, Leopolda Staffa i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, następnie dzieło Juliusza Łuciuka "O Ziemio Polska" napisane do słów papieża Jana Pawła II, które wygłosił podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku, a na koniec - "Pieśń Rodzin Katyńskich op. 81" Henryka Mikołaja Góreckiego. W drugiej części koncertu za pulpitem dyrygenckim miejsce zajął Janusz Wierzgacz, który poprowadził monograficzny „cykl” utworów Romualda Twardowskiego wzorowanych na muzyce cerkiewnej w dwóch językach - łacińskim i cerkiewno-słowiańskim:

  • „Swiatyj Boże" - wielkopostny hymn „Święty Boże, Święty mocny",
  • „Lux aeterna" - światłość wiekuista,
  • „Nynie otpuszczajeszi" - słowa modlitwy św. Symeona ,
  • „Wokaliza” - modlitwa bez słów,
  • „O Tiebie radujetsia" - radosny hymn wielkopostny,
  • „Wo carstii Twojem" z tekstem ośmiu błogosławieństw,
  • „Otcze nasz" i „Pater noster" - modlitwa pańska w dwóch językach.

Na zakończenie koncertu zabrzmiał majestatyczny „Magnificat", hymn "Wielbi dusza moja Pana" dedykowany przez kompozytora, Romualda Twardowskiego chórowi Psalmodia z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej. Publiczność zebrana w kościele wysłuchała tej wielkiej „chóralnej modlitwy” w ogromnym skupieniu i wielkopostnej zadumie, a maestria i emocje, które chór Psalmodia w tym koncercie zaprezentował pozostaną w pamięci na długo.
Wstecz
Wstecz