Parafia Wojskowa w Zegrzu

Święte Triduum Paschalne

15 kwietnia 2017; zdjęcia: Edmund Postołowicz
Obchody Świętego Triduum Paschalengo rozpoczęliśmy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, którą sprawuje się w celu upamiętnienia ostatniej wieczerzy, którą spożywał Jezus ze swoimi uczniami przed śmiercią, a także ustanowienia dwóch sakramentów - Eucharystii i kapłaństwa.

Po czwartkowej Mszy św., którą sprawowaliśmy o godz. 1800 Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy, gdzie do godz. 2100 trwała adoracja.W Wielki Piątek zgodnie z tradycją nie odprawia się Mszy św., a ołtarz pozostaje obnażony. Czuwanie w kaplicy adoracji rozpoczęła się o godz. 1500 koronką do Bożego Miłosierdzia, połączoną z nowenną przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Następnie o godz. 1715 odprawione zostało ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
O godz. 1800 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której najważniejszymi punktami jest odczytanie opisu męki i śmierci Jezusa z Ewangelii św. Jana, adoracja krzyża oraz przeniesione Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Po zakończonej Liturgii wierni pozostali na czuwaniu przy grobie do godz. 2200.W Wielką Sobotę kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim. Jest to kolejny dzień, kiedy nie sprawuje się ofiary Mszy św. Tego dnia natomiast - zgodnie z tradycją - przynosimy do naszych świątyń koszyczki z potrawami, aby je poświęcić, a które będziemy spożywać podczas uroczystego śniadania wielkanocnego.Uwieńczenim Triduum Paschalnego jest Liturgia Wigilii Paschalnej, na którą składa się kilka części. Tegoroczne obchody Zmartychwstania Pańskiego rozpoczęliśmy o godz. 2000 od liturgii światła. Na zakończenie odbyła się tradycyjnie procesja rezurekcyjna, a po niej spotkanie wielkanocne w domu parafialny.


Wstecz
Wstecz