Parafia Wojskowa w Zegrzu

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

18 października 2013; tekst: kpt. Krzysztof Baran ; zdjęcia: Edmund Postołowicz, kpt. Krzysztof Baran

Święto Wojsk Łączności i Informatyki jest obchodzone w Siłach Zbrojnych RP na pamiątkę wykonania stałego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. To ważne przedsięwzięcie wykonano 18 października 1558 roku, dzięki staraniom króla Zygmunta II Augusta. Organizatorem tegorocznego święta był Zarząd Dowodzenia i Łączności (G6) Dowództwa Wojsk Lądowych (WL) SZ RP, a jego obchody odbyły się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu "kolebce łączności". Centrum jest chlubnym kontynuatorem ponad 90 - letniej tradycji oraz nowoczesnym, prężnie działającym i jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce, szkolącym łącznościowców nie tylko na potrzeby Wojsk Lądowych, ale również Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych. Można więc powiedzieć, że w tych dniach łączność "wróciła do swoich korzeni".
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w zegrzyńskim Kościele Garnizonowym, którą w intencji łącznościowców i informatyków odprawił Proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu ks. mjr Kryspin Rak.
W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych osób m.in.: Zastępca Dowódcy Wojsk Lądowych – Szef Sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych generał dywizji Andrzej Malinowski, Szef Zarządu Dowodzenia i Łączności (G6) Wojsk Lądowych pułkownik Karol Gulbas, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, kierownicza kadra wojsk łączności i informatyki i instytucji współpracujących z Zarządem Dowodzenia i Łączności, żołnierze, słuchacze kursów oraz pracownicy wojska.
"Dzisiejsze święto jest wyrazem naszego uznania i szacunku dla waszego codziennego trudu w służbie dla RP dla jej SZ. To także wyraz naszej pamięci o bohaterach łącznościowcach obrońcach RP o ich żołnierskim losie… To za waszą przyczyna również będziemy mogli mówić o sukcesie jakim bez wątpienia będzie zakończenie i wyjście z Afganistanu po wykonaniu zadań służbowych” - powiedział w swoim przemówieniu generał Malinowski. Złożył również serdeczne podziękowania dla wszystkich żołnierzy i pracowników wojska za wysiłek, trud i zaangażowanie.
Uroczystość zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru wojskowego Centrum i wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Wstecz
Wstecz