Parafia Wojskowa w Zegrzu

Święto Centrum i odsłonięcie miejsca pamięci mjr. Radziwiłła

14 września 2016; tekst: kpt. Krzysztof Baran; zdjęcia: Edmund Postołowicz, kpt. Krzysztof Baran, Starostwo Powiatowe w Legionowie
14 września br. odbyły się obchody Święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki połączone z odsłonięciem miejsca pamięci mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła.

Powstanie Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności w 1919 roku w Zegrzu miało szczególne znaczenie dla tego miejsca, a także okolicznych miejscowości. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 13 września jest świętem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Tegoroczne obchody święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki były wyjątkowe, zostały połączone z odsłonięciem miejsca pamięci poświęconego mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi i zorganizowane 14 września, który to dzień jest datą jego zamordowania przez Niemców w 1944 roku na terenie koszar obecnego Centrum.

Z okazji święta Centrum na Strzelnicy Piechoty w Zegrzu 10 września br. odbył się także Festyn Żołnierski. W jego ramach zorganizowany zostały pokazy sprzętu wojskowego, animacje dla najmłodszych, występy artystyczne oraz wojskowa grochówka. Festyn zgromadził wielu uczestników, żołnierzy, pracowników wojska, rodzin z dziećmi oraz mieszkańców Zegrza i okolicznych miejscowości.

Obchody święta Centrum 14 września br. rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem JE. Ks. Bp. Józefa Guzdka – Biskupa Polowego WP, a koncelebrowali ją ks. płk Zenon Surma – Dziekan Inspektoratu Wsparcia SZ – proboszcz Parafii Wojskowej w Bydgoszczy, ks. płk Zenon Pawelak – proboszcz Parafii Cywilno-Wojskowej w Legionowie i ks. mjr Kryspin Rak – proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu – kapelan CSŁiI.

Po nabożeństwie zebrani w kościele goście wysłuchali niezwykłego koncertu pieśni patriotycznych wykonanego przez chór Zespołu Szkół w Zegrzu pod kierownictwem Pani Moniki Misiury. Uczniowie dojrzałością interpretacji wykonywanych utworów oraz sercem włożonym w występ zachwycili słuchaczy wywołując wzruszenie i zadumę.

W uroczystościach tego dnia uczestniczyli następujący goście m.in.: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak, Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ gen. bryg. Andrzej Danielewski, władze samorządowe Powiatu Legionowskiego, przedstawiciele instytucji centralnych MON i środowisk kombatanckich, byli komendanci i zastępcy oraz absolwenci zegrzyńskiego ośrodka szkolenia, przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji współpracujących z Centrum, służb mundurowych, rodzina mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła i patrona Centrum Państwo Zofia i Edward Potkowscy, poczty sztandarowe lokalnych jednostek wojskowych i szkół, uczniowie z miejscowych i współpracujących szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Organizatorem obchodów święta było Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, a współorganizatorem odsłonięcia miejsca pamięci mjr. Konstantego Radziwiłła było Starostwo Powiatowe w Legionowie oraz 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zegrzu.

„Bieżący rok to czas intensywnego szkolenia w Centrum specjalistów łączności i informatyki na potrzeby wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym na potrzeby PKW. W Centrum szkolimy także kandydatów na oficerów i podoficerów Wojska Polskiego w zakresie eksploatacji urządzeń i systemów łączności i informatyki. To również czas szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej…. Chciałbym podkreślić, że szczególną wartością Centrum są ludzie. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, którzy codzienną służbą i pracą pomnażają jego dorobek. Za to wszystko jako Komendant Centrum wam Panie i Panowie dziękuję…. Dzień dzisiejszy ma dla Centrum wyjątkowy charakter. To dzisiaj będzie mieć miejsce również doniosła uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego oficerowi sztabu 3 batalionu I Rejonu „Marianowo – Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej – majorowi Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi ps. Korab. Oficerowi, który 72 lata temu – 14 września 1944 r. na tym terenie został zamordowany przez okupantów niemieckich, a jego szczątki zostały odnalezione w 1969 r.” – powiedział Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik doktor Ireneusz Fura w swoim przemówieniu.

Następnie gen. bryg. Danielewski wręczył medale żołnierzom Centrum nadane przez Ministra Obrony Narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności RP, a później zabierając głos powiedział: „Dzięki waszej służbie i pracy Wojsko Polskie posiada najwyższej klasy specjalistów oraz systemy wsparcia dowodzenia, które pozwalają dowódcom efektywnie dowodzić podległymi siłami i środkami. W tym szczególnym dniu życzę aby praca w wojsku służba dla umiłowanej ojczyzny była dla was wielką satysfakcją i powodem do dumy.”

W czasie uroczystości ppłk Mariusz Tomalski odczytał pismo Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka oraz wręczył medale „Pro Patria” dla uhonorowania osób fizycznych i prawnych, szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci w walce i niepodległość ojczyzny płk. dr. Ireneuszowi Furze, por. Marcinowi Sochoniowi oraz Dariuszowi Szymanowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Wizna 1939.

Na zakończenie uroczystości na placu odbyła się defilada pododdziałów oraz pojazdów łączności i informatyki oraz zabezpieczenia Centrum, które później ustawiły się na placu apelowym do obejrzenia zebranym.

Kolejnym etapem obchodów święta CSŁiI było uroczyste odsłonięcie miejsca pamięci - tablica i murala - mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła przy byłej strzelnicy, niedaleko miejsca gdzie odnaleziono w 1969r. jego szczątki. Podczas uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył Ministrowi Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zabierając głos Minister Błaszczak powiedział, że mjr Radziwiłł „To człowiek który umiłował ojczyznę i służy innym, oddany swoim żołnierzom i ojczyźnie… Ta postać jest postacią legendarną w Powiecie Legionowskim, i z całą pewnością przyczyniła się do tego, żeby patriotyzm w naszym społeczeństwie był wartością realną”. Miejsce pamięci poświęcił Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Następnie uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Konstantego Mikołaja Radziwiłła w Zegrzu złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Obchody były okazją także do złożenia kwiatów przed odsłoniętą tablicą pamiątkową oraz tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Centrum gen. bryg. Heliodorowi Cepie.

W ramach święta zorganizowany został także Dzień Otwartych Koszar, w czasie którego licznie przybyłe dzieci z lokalnych i współpracujących szkół z Centrum oraz okoliczni mieszkańcy mogli obejrzeć sprzęt łączności i informatyki, zapoznać się z obiektami szkoleniowymi i salą tradycji CSŁiI, czy też skosztować wojskowej grochówki.


Wstecz
Wstecz